Türkiye’nin en güzel 10 camisien güzel camiler

Ecdadımız, bugün bile bizlere hizmet vermeye devam eden birçok eser bırakmıştır.

Mimarinin en güzel örneklerinin sergilendiği saraylar, konaklar, çeşmeler ve camiler günümüzün en seçkin sanat eserleri arasındadır.

UNESCO’nun koruması altına alınan birçok tarihi eserin yanı sıra, aynı değere sahip pek çok tarihi camimiz de bulunmaktadır.

İşte, Türkiye’nin en güzel 10 camisi;

divriği ulu cami

Divriği Ulu Cami – Sivas: Mengücekoğulları hükümdarı Süleyman Şah’ın oğlu olan Ahmet Şah tarafından 1228 yılında yaptırılan bu cami, UNESCO’nun ülkemizde Dünya Kültür Mirasına kattığı ilk tarihi eserdir.

nuruosmaniye cami

Nuruosmaniye Cami – İstanbul: 1755 yılında I. Mahmud’un ölümünden bir yıl sonra tamamlanan cami, Kapalıçarşı girişinde bulunmaktadır.

ortaköy cami

Ortaköy Cami – İstanbul: Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında mimar Nigoğos Balyan tarafından yapılan barok mimaride yapılmış güzel bir camimizdir.

rüstempaşa cami istanbul

Rüstempaşa Cami – İstanbul:1561 yılında Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan bir camidir.

selçuk isa bey cami

Selçuk İsa Bey Cami – İzmir: Aydınoğlu Beyliği’nin merkezi olan Selçuk’ta İsa Bey tarafından yaptırılan bir camidir. St. Jean Katedrali ile Artemiş Tapınağının tam ortasına yapılan cami 1375 yılında ibadete açılmıştır.

selimiye cami

Selimiye Cami – Edirne: Sultan II. Selim’in Kıbrıs’ın fethinden sonra buradan elde edilen ganimetlerle yaptırılan bir camidir. Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye cami 1575 yılında ibadete açılmıştır.

süleymaniye cami

Süleymaniye Cami – İstanbul: İstanbul’un yedi tepesinden şehre en hakim noktasında yer alan en güzel camilerden biridir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

ulu cami erzurum

Ulu Cami – Erzurum: Atabey cami olarak da adlandırılan bu cami, Saltuklu emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmıştır.

bursa yeşil cami

Yeşil Cami – Bursa: Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1413-1420 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Adını camiden alan Bursa’nın Yeşil semtinde bulunmaktadır.

yörgüç paşa cami amasya

Yörgüç Paşa – Amasya: 1429 yılında Sultan II. Murad’ın veziri Atabey Abdullah Oğlu Yörgüç Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dış cephedeki duvarları kesme taş, girişteki cephe ise beyaz ve kırmızı mermerden yapılmıştır.

GENEL içinde yayınlandı