Magazin Nedir ?magazin-nedir

Magazin nedir?

Günlük olmayarak çıkartılan; en az 2 ayda bir, 3 ayda bir, 4 ayda bir, 6 ayda bir, 12 ayda bir ya da farklı standartlara bağlı olarak 15 günlük ya da 1 aylık süreçlerde çıkartılan farklı içeriklerin bir arada bulunduğu yayınlara magazin ismi verilmektedir.

Gazete gibi yayımlardan kendisini ayıran en büyük nokta günlük olarak haber verme gayesi taşımamasıdır. Magazin dergilerinin genel algısı, içerdiği haberlerin daha yaygın süreçlerde geçerliliğinin olması sebebiyle bir konunun yazılması için anlık hedef taşımamasıdır.

Bu içerikler genç, yaşlı, kadın, erkek gibi pek çok farklılıkları ortak paydada birleştirebilen bilgi ve haberlerden oluşmaktadır. Ayrıca her sayfasında bol bol resim bulunur. Bu resimler bazı durumlarda tam sayfa reklamlardan oluşmakta, alınan bu reklamlar da çoğunlukla derginin içeriğinde haberi yapılan ya da araştırma konusu olarak ele alınan konularla ilintili olmaktadır.

Derginin avantajı, gazete ve vb. yayınlar gibi az sayıda sayfadan değil çok sayıda sayfadan oluşmasıdır. Bu yüzden genel anlamda konu sıkıntısı çekilmeden eğer 3 ayda bir çıkan bir dergiyse de çıkış tarihinden 2 ay ya da 1 ay önceki konular genel hatlarıyla da ele alınabilmektedir.

İlk magazin dergilerinin ortaya çıkış süresinde, halkın genel merak yargısına hitap edecek konuların sürekli olarak her gün yazılması yerine, daha uzun sürelerde daha fazla bilgi ve haber biriktirerek bir yazılı basım ortaya çıkartmaktır.

Eski tarihlerden bugüne magazin dergilerine bakıldıkça çoğunlukla sanat hayatı, spor dünyasındaki hayat ve eğlence hayatı gibi konularda bolca bilgilerin bulunduğu, bu bilgilerin fazlaca fotoğrafla desteklendiği ve halkın sürekli göz önünde bulunan ünlü isimlerin hayatları ve yaptıklarıyla ilgili haberlere değinildiği görülür. Günümüzde magazin konusuyla ilgili bazı dergilerin pek çok zengin arşivi bulunmaktadır.

 

GENEL içinde yayınlandı