İslamın farzları her müslümanın bilmesi gerekenlerİslam dininin farzları nelerdir?

Müslümanlık mezhebine sahip olan her bir bireyin, İslam dininin içerdiği toplam 33 farzı öğrenmesi şart koşulmuştur. Müslümanlığın kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’de detaylı olarak anlatılan bu durumlar; imanın şartı olarak 6 ayrı kola, İslam’ın şartı olarak 5 farklı kola, namazın farzı olarak 12 farklı kola, abdestin farzı olarak 4 farklı kola, gusülün farzı 4 farklı kola ve teyemmümün farzı olarak 3 farklı kola ayrılmıştır. Her bir kolun kendine özgü şartları ve gereklilikleri bulunmaktadır.

İmanın şartları hakkında bilgi

İslam dinine inanan her bir kulun, Müslümanlığını Allah-u Teala’ya eksiksiz sunması için inanması gereken altı farklı husus vardır. Bu hususlar Allah’ın kitaplarına inanmak, Allah’ın var olduğuna inanmak, ahiret gününe inanmak, Allah’ın meleklerine inanmak, Allah’ın göndermiş olduğu peygamberlere inanmak ve insanların kaderiyle bağlantılı herşeyin Allah’ın takdir-i ilahisine bağlı olduğuna inanmaktır.

İslamın şartları hakkında bilgi

İslam dininin gerektirdiği şartlar, Hazreti Muhammed’in kendi hadislerinde de açıkça belirtilmiştir. Bu hadisler Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna inanmak, Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığına inanmak, Kabe’yi ziyarete gitmek, zekat verme işini aksatmamak, namaz kılmayı aksatmamak ve oruç tutmaktır.

Namazın farzları hakkında bilgi

Müslüman bir bireyin yaratıcı olan Allah-u Teala ile birebir manevi bir iletişim içinde bulunduğu, bunu günlük yaşantısında gereken saatlerde gerçekleştirdiği görev namaz olarak bilinir. Namaz çoğu zaman tek başına, cuma günleri veyahut bayram günlerinde ise Müslümanların camide toplanmasıyla birlikte toplu halde kılınmaktadır. Namaz kılınırken kişiler Allah’a dua ederek ona minnetlerini sunabilir, isteklerini belirtebilir veya bunun gibi içinden geçenleri sadece Allah’la paylaşabileceği bir süreç geçirmektedir.

Namazın günde kılınacak 5 ayrı belirlenmiş vakti bulunmaktadır. Bu vakitler sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır. “Beş vakit namazında bir insan” deyimi de bir insanın yoğun dini duyguları olan bir Müslüman olduğunu ifade etmek için kullanılmakta ve buradan gelmektedir. Namazın farzları ise 12 ayrı şarttan oluşur. Bunların ismine kısaca; İstikbal-i kıble, necasetten taharet, hadesten taharet, setrü-l avret, vakit ve niyet olarak ilk 6 sırası oluşmaktadır. Diğer kalan 6 madde de “namazın rükunları” olarak adlandırılarak sücud, kıyam, iftitah tekbiri, rüku, kıraat ve Kade-i Ahire olarak özetlenebilmektedir.

Abdestin farzları hakkında bilgi

İman etmek adına namaz kılmadan önce, namaz kılmaya fiziken hazır hale gelmek için abdest süreci geçirilir. “Abdest almak” denilen süreçte vücudun belirli kısımları yıkanır ve buna abdestin farzları denilmektedir. Abdestin farzları genel yapısıyla sıralanırsa başın 1/4’ünü mesh etmek, yüzü yıkamak, elleri ve kolları dirseklere kadar yıkamak ve ayakları komple yıkamaktır. Bu dört adet abdest farzı yerine getirildikten sonra namaz kılınacak yerin ve namaz kılarken giyilecek kıyafetlerin temizliğine özen gösterilmesi de gerekmektedir.

Gusül abdestinin farzları hakkında bilgi

Gusül abdesti denilen durum, normal abdest alınmasının dışında tüm vücudun yıkanması işlemidir. “Boy abdesti” olarak da adlandırılan gusül abdestinin 3 adet farzı vardır. Bu farzlar ilk önde ağza bir miktar su alıp boğazı da dahil ederek temizlemek, ardından burna su çekip burnu temiz hale getirmek ve son olarak da bütün vücudu kulak delikleri de dahil olmak üzere yıkamaktır.

Teyemmümün farkı hakkında bilgi

Teyemmüm de bir çeşit abdest olmakta ve teyemmüm abdesti genelde su bulunmayan yerlerde abdest alınması durumlarında uygulanan kurallar olarak özetlenebilmektedir. Kişinin bulunduğu alanda temiz bir toprak bularak abdest temizliğini yapmış olması, teyemmüm almış olduğu anlamına gelmektedir. Kutsal kitapta da suyun bulunmadığı yerlerde temiz bir toprakla rahatlıkla teyemmüm edilebildiği anlatılırken, bu durumun da kendi içerisinde farzları bulunmaktadır.

Teyemmümün farzları 3 ayrı grupta incelenerek ilgi teyemmüm almaya niyet etmek, ikincisi sağ ve sol elin avuç içini toprağa sürerek sonra da o elleri yüze sürüp hem elleri hem toprağı mesh etmek, üçüncüsü de yine elleri toprağa sürme işlemini tamamlayıp öncelikle sağ koldan başlayarak ardından sol kolu da toprakla mesh edebilmektir.