Bitkisel Cilt Bakımıbitkisel-cilt-bakimi

Bitkisel ürünlerle cilt bakımı yapma

Modern çağın getirdiği güzellik algılarıyla birlikte artık özellikle kadınlar arasında cilt bakımı yapmak adeta yaşamsal bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kadınlar her daim arzuladıkları o pürüzsüz ve ışıltılı tene ulaşmak adına onlarca güzellik iksiri denemekte, pek çok farklı içerikteki bakım kremlerini ve maskelerini kullanmakta; böylelikle de her daim daha ışıltılı ve ve daha sağlıklı bir cilt yapısına ulaşabileceklerini düşünmektedirler. Halbuki tüm bu çabaların uzun vadede çoğu zaman yararı olmamakta hatta çoğu kez cilt yapısına büyük zararlar verilmektedir.

Her şeyden önce cildimiz aracılığıyla vücudumuza pek çok çeşit bitkisel ürünün ve kimyasal ürünün girmesi muhtemel olmaktadır. Çünkü cildimize sürdüğümüz ürün, doğal halde bulunmayan ne formda olursa olsun içeriğinde yok denilse dahi mutlaka bir kimyasal toksin bulundurmaktadır. Vücudumuzda sindirim sistemimizin çalışma prensibi bazı koşullarda metabolizmaya giren kimyasallar sayesinde bozulmaktadır. İşte bahsedilen bu kimyasallar da deri yoluyla çoğu kez bakım kremleri, besleyici kremler, yüz maskeleri vb. ürünler sayesinde cildimize geçmektedir.

Cilde bir takım ürünlerle temas etmiş halde bulunan bu kimyasallar metabolizmamıza giriş yaptıktan sonra, cilt yolunu kullanarak doğruca lenf bezleri sistemimize, hücrelerimize ve dolaşım sistemimize ulaşabilmektedirler. Piyasadaki çoğu kozmetik markasının cilt bakım ürünlerinde zararlı maddeler ihtiva eden katkı maddeleri ve “peto kimyasal” denilen cilt yapısına zararlı kimyasallar bulunabilmektedir. Çoğu kez satış oranlarını arttırmak için içeriğinde hiç bir kimyasal bulunmaz tarzı reklamları yapılan bakım ürünlerinde dahi, hiç yoktan kozmetiğin oluşum formunu daha uzun süre koruması adına kıvam koruyucu kimyasallar eklenmektedir.

İşte bu tip cilt bakım ürünleri, cildin doğal yapısında bulunan zararlı bakterileri öldürmeye çalışırken doğrudan yararlı bakterileri de öldürmüş bulunmakta ve böylelikle de cilt yapısını bozabilmektedir. Bu tip durumların yaşanmasından sonra cilt tabakasındaki gözenekler de hızla tıkanmakta ve toksinler temizlenemediği için cilt sağlığı ve genel saplık tehlike altına girmektedir.

Tüm bu anlatılanların ışığında, cildine yararlı ve etkili bir bakım uygulamak isteyen tüm kadınlara uzmanlarca önerilen yöntemler, bitkisel cilt bakım ürünleri kullanmaları yönündedir. Bu tip ürünlerin kullanılmasının en büyük avantajı, hepsi doğadan saf haliyle elde edilip ister özütleriyle kullanılabilmekte istenirse de başka doğal bitkisel ürünlerle karıştırılarak daha sağlıklı bitkisel cilt maskelerinin elde edilebilmesidir.

Böyle yararlı bitkisel cilt maskelerine verilebilecek en bilindik örnekler ise şu şekildedir;

Bal maskesi : Yüze uygulanan bal maskesi sayesinde, yüz bölgesindeki kırışıklıkların ve çöküntü durumlarının önüne geçilebilmektedir. Bunun için öncelikle bir tutam civan perçemi çiçeği içme suyunda 10 dakikalık bir süreçte kaynatıldıktan sonra süzülmeye bırakılır. Kullanılacak fincan kadar çay alınarak soğumaya bırakılır. Daha sonra malzemenin posası esilerek üzerine 1 çorba kaşığı zeytinyağı, yarım fincan miktarında limon suyu, bir yumurtanın sarısı ve 1 tatlı kaşığı miktarındaki bal eklenerek son olarak da üzerine soğutulmuş civan perçemi çayı da eklenmektedir. En son dokunuşta da bu malzemenin üzerine maske kıvamı tutturuluncaya kadar yulaf unu eklenir ve ardından hazırlanan maske haftada bir olacak şekilde yüzde 1 saat bekletilerek kullanılmaktadır.

Çilek maskesi : Özellikle kuru cilt yapısı için birebir etki gösteren çilek ürünü, maske haline getirilmek için öncelikle bir avuç miktarındaki taze çilek ezildikten sonra üzerine yulaf unu eklenerek macun kıvamına getirilir. Sonrasında üzerine iki kaşık miktarında yoğurt ve bir yumurta sarısı da ekledikten sonra çırpma işlemine başlanarak malzeme krem kıvamına getirilmelidir. Hazırlanan malzeme 20 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su yardımıyla yıkanarak temizlenmelidir.

Salatalık maskesi : İki tutam çuha çiçeğini toz haline getirdikten sonra bir fincan pirinç ununu, kabukları soyulmuş haldeki yarım salatalığı ve çuha çiçeği tozunu karıştırarak 10 dakika pişirmeye bırakmak gereklidir. Hazırlanan bulamaç malzemeye saf zeytinyağı ve yarım fincan elma suyu da eklenerek hem boyuna hem de yüze uygulanma şansı tamamlanmış olur. Yarım saat bekletilen maske ılık suyla yıkandıktan sonra gül suyuyla da durulanmalıdır. Böylelikle cildiniz daha diri ve canlı gözükecektir.

Yumurta maskesi : Ciltte bulunan sivilce problemlerinin ve kızarıklıkların giderilmesi içn çok etkili ürünlerden biri olan yumurta maskesinde, öncelikle iki avuç miktarındaki buğday iki bardak suyun içerisine atılarak ezilir. Bu malzemeye bir çorba kaşığı badem yağı ve iki yumurtanın sarısı da eklenir. Hazırlanan malzeme yüze sürülür ve kurumaya başladığı anlaşıldığı anca ılık suyla yıkanır. Bu maskenin aynı formulü istenirse saç sağlığı için şampuan şeklinde de kullanılabilmektedir.